Vilka sommarblommor passar bäst i din trädgård?

Jag får ofta frågan om vilka sommarblommor som passar bäst i svenska trädgårdar. Efter många år i branschen har jag samlat på mig några personliga favoriter som jag gärna delar med mig av.

En av mina absoluta favoriter är den majestätiska Jätteverbena. Med sina högresta blomställningar i olika nyanser av lila och rosa skapar den en dramatisk höjdpunkt i rabatten.

Den är dessutom fantastisk för att locka till sig fjärilar, vilket ger trädgården extra liv.

Blomstertobak är en annan pålitlig skönhet som jag alltid återkommer till. Dess kvällsdoft är helt magisk och skapar en förtrollande atmosfär under ljumma sommarkvällar. Jag brukar rekommendera att plantera den nära uteplatsen för att verkligen kunna njuta av doften.

Den charmiga "plättar i luften" med sina runda, skira blomställningar är ytterligare en personlig favorit. Den tillför en lekfull och luftig känsla till planteringarna. Kombinera den gärna med silvernjurvinda, vars silvriga bladverk skapar en perfekt kontrast och binder samman rabatten.

Funderar du på att förnya din trädgård med sommarblommor? Tveka inte att höra av dig till oss. Med min erfarenhet hjälper jag dig gärna att skapa den perfekta kombinationen för just din trädgård.

Alexandra

Sänd en förfågan till oss: kontakt@svenskutemiljo.se

blomsterrabatt En blomsterrabatt med sommarblommor.

Se andra inlägg

Tillbaka